Začnimo takole ... spolnost naj ne bi bila boleča. Zagotovo se srečamo z novimi občutki, začetki so lahko nerodni in na trenutke neudobni, vendar pa bi morala biti spolnost vedno prijetna in nikakor vir bolečine.
Da je spolnost lahko udobna, je potrebno doseči stanje vzburjenja. To je namreč način, na katerega se tvoje telo pripravi na spolnost (kar pa še vedno ne pomeni, da moraš karkoli tudi storiti).
Vzburjenost nastopi v različnih situacijah. Po navadi se zgodi v obliki razmišljanja o določeni osebi, ko smo v bližini te osebe ali pa ko s to osebo počnemo različne soglasne aktivnosti (poljubljanje, dotikanje).
Ko smo vzburjeni, se krvni obtok v okolici naših genitalij poveča (to povzroči erekcijo penisa oziroma sproščenost in razširitev vagine). Pride do naravne lubrikacije (mokrote, angl. getting wet). Če do slednje ne pride, je vstop v vagino oviran in je v večini primerov boleč.
Veliko ljudi, predvsem pa žensk, med seksom čuti bolečino. Če se to dogaja tudi tebi, se ustavi in ne sili telesa v nekaj, kar mu ne odgovarja. Premisli, kaj bi lahko bil razlog za telesni odpor – ta ti prav gotovo poskuša nekaj sporočiti. Priporočamo tudi, da se pogovoriš s svojim osebnim zdravnikom in/ali ginekologom.
Možni razlogi za bolečo spolnost:
- Negotova čustva, povezana s spolnostjo, ki lahko izhajajo iz sramu, krivde, strahu, anksioznosti itd.
- Izvajanje položajev, v katerih ti ni udobno oziroma splošna negativna čustva glede penetracije.
- Nezaupanje partnerju, občutek, da je partner pregrob ali druga negativna čustva v povezavi z osebo, s katero smo intimni.
- Poškodbe ali razdraženost genitalij zaradi predhodnih grobih spolnih odnosov/masturbiranja.
Spolnost je lahko boleča, če se naše telo zapre, otrpne oziroma ima do seksa odpor. Enako se lahko zgodi, če z drugo osebo ne čutimo povezave in je seks neke vrste opravilo.
Pomembno je, da ne trpiš v tišini in čakaš, da mine (!!!), oziroma upaš, da bo čez čas ali naslednjič bolje. Pogosto se zaradi zanemarjanja svojega telesa pravzaprav zgodi obratno.
Tvoje telo ti ne poskuša nagajati – ni proti tebi! S teboj poskuša zgolj komunicirati in te opozoriti na to, kako se počuti.
- Kako se počutiš v odnosu, v katerem si?
- Kakšna so tvoja čustva do lastnega telesa?
- Bodi iskren_a do sebe – v splošnem v spolnosti uživaš?
Komunikacija s partnerjem je izjemnega pomena (tudi, če ne gre za resno zvezo). Ničesar se ne rabiš sramovati, saj s teboj ni nič narobe. Dolguješ sebi, da ne nadaljuješ s seksom zgolj, ker se ti zdi, da v njem uživa partner. Gotovo je njihov cilj, da je udobno in prijetno tudi tebi. Pogovor s partnerjem lahko pomaga nasloviti čustva, ki te preplavljajo oziroma težave, s katerimi se srečuješ med seksom. Če se zadeva ponavlja, se pogovori z zdravnikom. Kaj je alternativa? Da se celo življenje prikrajšaš za užitek, ki ti pripada.
Nekaj medicinskih vzrokov za bolečo spolnost pri puncah:
- Infekcije: bakterijske, glivične ali spolno prenosljive okužbe lahko povzročajo bolečino med seksom in se ponavadi pojavijo v kombinaciji z drugimi simptomi (npr. izcedkom).
- Kožna stanja/bolezni, ki vplivajo na predel okoli genitalij.
- Vaginalna suhost je najpogostejši razlog. Nezadostna lubrikacija ne vpliva zgolj na spolnost, temveč tudi na tvoje ravnovesje bakterij, kar lahko pripelje do različnih infekcij.
- Vaginizem: mišice pri vstopu v vagino so praktično v krču, kar seveda povzroča bolečino in otežuje vstop.
- Vulvodinija: kronična bolečina pri vstopu v vagino, vključno s pekočim občutkom, občutljivostjo, srbečico, zbadajočo bolečino.
Nekaj medicinskih vzrokov za bolečo spolnost pri fantih:
- (Pre)tesna kožica ob spolnem udu lahko
- povzroči, da je penetracija (ob kateri se kožica premakne nazaj), boleča.
- Majhne praske, raztrganine, ki jih sicer ne vidimo s prostim očesom, lahko pa povzročijo občutek zategovanja in občutljivosti.
- Prostatitis oziroma vnetje prostate.
- Bolečina in oteklina pri modih, včasih kot posledica močne vzburjenosti brez ejakulacije, lahko pa je tudi znak infekcije, npr. klamidije.